Testy dermatologiczne kosmetyków

Sprawdzimy skuteczność kosmetyku na skórze

Badania dermatologiczne kosmetyków

Ich celem jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyków w kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi. Dzięki tym badaniom możemy mieć pewność, że kosmetyki nie będą powodować podrażnień, alergii skóry lub błon śluzowych oraz będą spełniać swoje deklarowane właściwości.

Badania dermatologiczne kosmetyków prowadzone są pod nadzorem lekarza dermatologa. W Cosmetic Safety sprawdzamy właściwości drażniące i alergizujące metodą prób płatkowych. Badania dermatologiczne kosmetyków wykonywane są wyłącznie po uzyskaniu pozytywnych wyników badania czystości mikrobiologicznej produktu.

Bezpieczeństwo kosmetyków to priorytet

Dostarczamy rzetelne i wiarygodne badania

Czym się odznaczamy?

Jakość

Zgodnie z prawem, producenci kosmetyków są zobowiązani do przeprowadzenia testów dermatologicznych produktów kosmetycznych przed wprowadzeniem ich na rynek.

Niezależne laboratoria najczęściej wykonują testy bezpieczeństwa i testy skuteczności. Testy bezpieczeństwa pozwalają ocenić, czy kosmetyk nie powoduje podrażnień i alergii skóry lub błon śluzowych. Natomiast testy skuteczności sprawdzają, czy kosmetyk spełnia swoje deklarowane właściwości.

Jakość testów dermatologicznych kosmetyków jest ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów. Dzięki jakościowym badaniom możemy mieć pewność, że nie będą one działały podrażniająco i alergizująco na skórę lub błony śluzowe, a konsumenci zostaną ochronieni przed niebezpiecznymi kosmetykami. Co więcej, testy dermatologiczne produktów kosmetycznych wykonane z należytą starannością, budują zaufanie konsumentów do kosmetyków. Natomiast jeśli wyniki testów dermatologicznych kosmetyków wykażą, że dany kosmetyk jest niebezpieczny lub nieskuteczny, producent kosmetyków musi dokonać zmian w składzie produktu lub zmienić recepturę.

Dokładność

W Cosmetic Safety testy dermatologiczne kosmetyków wykonujemy metodą prób płatkowych, która pozwala ocenić czy dany produkt kosmetyczny wywołuje podrażnienia skóry. 

Metoda prób płatkowych jest stosowana do oceny podrażnienia skóry wywołanego przez różne produkty kosmetyczne, takie jak kremy, balsamy, szampony, mydła, lakiery do paznokci i kosmetyki kolorowe.

Aby to było możliwe, nasi specjaliści nakładają badany produkt na skórę badanego w postaci małego plastra. Plaster pozostaje na skórze przez określony czas (najczęściej maksymalnie przez 72 godziny), następnie ocenia się, czy wystąpiło podrażnienie skóry. Sprawdzamy m.in. zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, obrzęk czy wykwity skórne. Podczas dokonywania oceny trzeba być niezwykle dokładnym, aby możliwa była jednoznaczna interpretacja wyników. Wynik „negatywny” oznacza, że nie zauważono podrażnienia skóry, natomiast „ciężki” informuje, że stwierdzono ciężkie podrażnienie skóry, które wymaga leczenia.

Najnowszy sprzęt

W testach dermatologicznych kosmetyków, w zależności od rodzaju przeprowadzanego badania, stosuje się różnego rodzaju sprzęt i urządzenia. 

W Cosmetic Safety korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu, który zapewnia dokładność i powtarzalność wyników badań. Nowy sprzęt jest zaprojektowany i wykonany z najwyższej jakości materiałów, dzięki temu możliwe jest uzyskanie wiarygodnych wyników.

W metodzie prób płatkowych stosuje się plastry wykonane z materiału, który nie przepuszcza substancji aktywnych z badanego produktu. Są one dostępne w różnych rozmiarach i grubościach. Często korzysta się także z urządzeń do oceny podrażnień skóry, takich jak zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i obrzęk.

Pracownicy naszego laboratorium, pracując na światowej klasy urządzeniach wiedzą, że wyniki prowadzonych przez nich testów będą rzetelne i wiarygodne. Precyzyjna technologia wykorzystywana w najnowszym sprzęcie daje pewność, że kosmetyki trafiające do obrotu nie będą podrażniać i alergizować skóry i błon śluzowych.